znak
mapka

Meteorologická stanice

Meteorologická stanice na pozemku domu č. 124 je druhým místem za celou pozorovací řadu. Poprvé se v obci pro Český hydrometeorologický ústav začalo měřit v roce 1962. Byly to srážky (jako podnět byla katastrofická povodeň z 9.6.1961). A jako srážkoměrnou stanici jsem jí přebral oficielně v roce 1988. Úkol bylo měření množství srážek, výška sněhové pokrývky, délka a trvání jevů - bouřka, mlha, jinovatky, náledí apod. V roce 1998 byla stanice rozšířena o další klimatologické měření. K tomu byla nainstalovaná meteorologická budka s průběžným měřením teplot, vlhkostí vzduchu, tlaku v., rychlosti větru, směru větru a k tomu stávající srážkoměrné měření. Dále teplota v půdě od 10 cm do 1 m hloubky a sluneční svit. Rozšířeno bylo i sledování a měření profilu - pro hydrologii Vodní hodnotu sněhu. Tj. - množství vody obsažené ve sněhu na 1 m čtverečním sněhové pokrývky.

Postupem a rozvojem elektroniky, která zasáhla i do tohoto oboru, byla celá stanice přebudována. A to v roce 2007. Teploměry nahradila měřící čidla. Ty jsou i u jiných přístrojů - měření rychlosti a směru větru, sluneční svit a srážky. Všechna měření probíhají v režimu 10 minut. A všechna naměřená data jsou každých 10 minut odesílána do meteorologických center Plzeň a Ústí nad Labem. Ale i nadále obsluha zapisuje údaje doby trvání jevů a údaje neměřitelná přístroji do tabulek v počítači.

K tomuto byla tato stanice rozšířena o Fenologická pozorování roku 2008. Fenologie - průběh a vývoj sledovaných rostlin v závislosti na daném klimatu. 
A tak je tu podhorská lesní fenologie. Sleduje se a zapisuje vývoj rostlin - butonizace, kvetení,  pyl, olistění odkvět a opad listí u asi 40 druhů rostlin v předem stanoveném prostoru.

V roce 2008 byla stanice rozšířena o sledování počasí prostřednictvím kamery s širokým rozlišením. Na tomto snímku je 1/3 povrchu zemského dané oblasti a 2/3 oblohy. A právě v předem stanoveném směru probíhá sledování dění na obloze, dohlednost, a vizuální projevy počasí v dané oblasti. Slouží k upřesnění celkového obrazu dění sledované lokality. Využití - upřesnění projevu počasí při postupu daným územím - viz. orkán Emma a podobné jevy.

Tuto meteorologickou stanici lze navštívit. Stačí si telefonicky domluvit schůzku. Veškeré dotazy Vám rád zodpoví správce této stanice - Rudolf Kovařík - tel.: 602 280 103.

Webkamera meteostanice v obci Šindelová

klikněte zde

Pošta

ZMĚNA OD

19.3.2020 do ODVOLÁNÍ:

Pondělí, Úterý,

Čtvrtek, Pátek

8 - 11 hodin

Středa

13 - 16 hodin

Pondělí, Úterý, Čtvrtek, Pátek

8 - 9 h    14 - 16 hodin

  Středa

  8 - 9 h   14 - 17 hodin

  tel.: 352 695 217

 

 

 

 

 

Knihovna

otevřena každou středu od 14.00 -16.00 hod.

ON-LINE katalog

Obnova komunikací v obci

Projekt_web.pdf (63,3KB, .pdf)
mas.jpg

 

Nové webové stránky

Vážení návštěvníci, ve spolupráci se společností Antee a panem Petrem Němečkem jsme pro vás připravili novou webovou prezentaci naší obce. Věříme, že se vám prezentace bude líbit a naleznete na ní vždy ty nejaktuálnější a potřebné informace.